ADANA
Cuma, 18 Nisan 2014
Turkmedya.com Google 
Anasayfa |  Sitene Ekle |  Üye Girişi |  Künye | İletişim  
Adana Ana Sayfa
İLÇELER
KATEGORİLER
Anasayfa
Çevre
Eğitim
Ekonomi
İş-Kariyer
KOBİ
Kültür/Sanat
Magazin
Medya
Polis/Adliye
Röportaj
Sağlık
Şirketler
Siyasi Partiler
Spor
Yaşam

Almanya
Hollanda
Fransa
Kıbrıs
Ülke Seçiniz
Add to Google
Add to Google
İş garantili meslek eğitimine ilgi yok
Yazı boyutu            
ADANA (İHA) - Adana'da bulunan Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı'nın (MEKSA), yaz döneminde yüzde 50 iş garantili meslek eğitimi verecek eleman aradığı bildirildi.
Adana MEKSA'da, mesleki eğitim alacaklara kursa katıldıkları her gün için yol ve yemek ihtiyaçlarını karşılamaları için 9.5 ile 17.5 YTL arasında ücret de ödenecek. 3 ile 4.5 ay sürecek kurslara katılacaklara Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı sertifika ve yüzde 50 iş garantisi de verilecek. MEKSA'nın kurslarına katılacak 18-30 yaş grubu işsizlerin, vakfın Yeşiloba Mahallesi'ndeki Metal İşleri Yeni Sanayi Sitesi'nde bulunan merkezine başvurduktan sonra İŞ-KUR'a da kayıt yaptırması gerekiyor.
MEKSA Adana Proje Başkanı Elif Alper Delice, yaptığı açıklamada, Adana'da işsizlik oranının çok yüksek olmasına rağmen, ücret vererek, meslek öğretecek eleman sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Yaz dönemini sıkı geçirip, Eylül ve Ekim aylarında kursiyerlere iş imkanı oluşturmak için kurslara hız verdiklerini belirten Delice, hükümetin çıkardığı yeni "İstihdam Paketi"nin de işlerini kolaylaştırdığını söyledi. Delice, "İşsiz gençler, bu büyük fırsatı kaçırmamalı. İstihdam için kalifiye elemana ihtiyaç var.
Bize gelenlere bazı meslek dallarından CNC operatörlüğü, otomotiv elektro mekanikerliği ve servis danışmanlığı, web tasarımı, tornacılık, kaynakçılık, frezecilik, doğalgaz kaynakçılığı, plastik doğrama imalatçılığı, klimacılık, iklimlendirme-soğutma gibi mesleklerde, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı sertifikalı eğitimler verilecek. İlkokul mezunlarına da tornacılık, kaynakçılık, frezecilik üstüne eğitim vereceğiz" dedi.
Her bir meslek kursunun 3 ile 4.5 ay arasında süreceğini, bunun sonucunda her kursiyerin geldiği gün başına işsizlik ödemesi kapsamındaki kurslarda 12 YTL, Dünya Bankası kapsamındaki kurslarda ise 17.43 YTL, yüzde 50 istihdam kapsamındaki kurslarda ise 9.5 YTL ücret alacaklarını da belirten Delice, "Kurslar, Metal İşleri Yeni Sanayi Sitesi içerisindeki yerlerimizde verilecek. Her bir kurs hafta içi 5 gün, 15'er kişilik sınıflarda yapılacak. Kurstan sonra öğrencilerin yüzde 50'si işe yerleşecek. Bu bizim taahhüdümüz. Çünkü, istihdam kurulunda ihtiyaç duyulan mesleklerden yola çıkarak bu kursları düzenliyoruz" diye konuştu.
Adana şehir merkezine de yakın zamanda doğalgaz geleceğini ve tesisat döşemeciliğinin önem kazanacağına da dikkat çeken Delice, "Buna rağmen, kaynakçılığa, tornacılığa, frezeciliğe ilkokul mezunu kursiyer bulamadık. Bu da işin üzücü yanı. İnsanlar evde oturana kadar gelip, meslek öğrenseler hem para kazanıp hem de işe yerleşecekler. Adana'da işsizlik oranı diğer illere göre çok yüksek olmasına rağmen, meslek öğretecek kursiyer bulmakta sıkıntı çekmemiz şaşırtıcı. İnsanlar, üretimden sıyrılmış, masa başı işler arıyor. Birçok işletmede yüzde 40'a varan oranda kayıt dışı işçi çalıştırılıyor. Adana'da işsizlik oranı yüzde 10 gözüküyor, ama gerçekte çok daha fazla" dedi.

ADANA Türkmedya.com TEMSİLCİSİ Olmak için Lütfen Tıklayın »
HABERİ ARKADAŞINA GÖNDER
Haberi Yazdır
Arkadaşının Mail Adresi YORUMLAR
Yorum Ekle Tüm YorumlarDİĞER İŞ-KARİYER HABERLERİ
Yapılan işler kontrol edildi
Tüketici lehine bir karar daha
KHGB yılllık toplantısı yapıldı
Süt projesi kazandı
Bayanların seminer sonu belge töreni
Civanyaylagı hızlı başladı.
İNCEÇAYIR GENÇLİK
KÖYÜMÜZÜN YENİ TAKIMI KURULMUŞTUR
Yemin mersiaminde ailesi de vardı